Vishay/Dale RWR74S5761FRB12
RWR74S5761FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR74S5761FRB12
Brief Description
RES 5.76K OHM 5W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74S5761FRB12.pdf
Availability of RWR74S5761FRB12
QUANTITY
RWR74S5761FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74S5761FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR74S5761FRB12
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.76k
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74S5761FRB12
Related LinksRWR74S5, RWR74S5761FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74S5761FRB12 Details Description
Related parts for RWR74S5761FRB12
RES SMD 48.7 OHM 1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V/ADJ 0.5A SOT23-6 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR ADP199 datasheet.pdf
IC CLK GEN 16.6MHZ AUTO 8UMAX datasheet.pdf
RES SMD 120K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 37 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
LED COOL WHT 6500K 1500MA datasheet.pdf
END COVER GRAY datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf