Vishay/Dale RWR74S5900FRBSL
RWR74S5900FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR74S5900FRBSL
Brief Description
RES 590 OHM 5W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74S5900FRBSL.pdf
Availability of RWR74S5900FRBSL
QUANTITY
RWR74S5900FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74S5900FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR74S5900FRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR74S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)590
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74S5900FRBSL
Related LinksRWR74S5, RWR74S5900FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74S5900FRBSL Details Description
Related parts for RWR74S5900FRBSL
MOD DIODE SCR 25A 240VAC ISO QC datasheet.pdf
RES SMD 2.74K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 50V 20% 2917 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 9.1A 8-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CAP CER 8.4PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
IC DGTL POT QUAD 10K 20QFN datasheet.pdf
CONVRT DC/DC 165VIN 3.3VOUT 99W datasheet.pdf
CONN HEADER 160POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.1% 1/20W 0402 datasheet.pdf