Vishay/Dale RWR74S59R0FRRSL
RWR74S59R0FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR74S59R0FRRSL
Brief Description
RES 59 OHM 5W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74S59R0FRRSL.pdf
Availability of RWR74S59R0FRRSL
QUANTITY
RWR74S59R0FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74S59R0FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR74S59R0FRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR74S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)59
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74S59R0FRRSL
Related LinksRWR74S5, RWR74S59R0FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74S59R0FRRSL Details Description
Related parts for RWR74S59R0FRRSL
CAP FILM 390PF 5% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 17POS TIN PCB datasheet.pdf
RES SMD 909 OHM 0.02% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 10% 250VDC 3931 datasheet.pdf
1064 POWER ENTRY MODUL 10A 70C datasheet.pdf
CAP TANT 0.033UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf