Vishay/Dale RWR74S5R05DSB12
RWR74S5R05DSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR74S5R05DSB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 5.05 OHM 5W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74S5R05DSB12.pdf
Availability of RWR74S5R05DSB12
QUANTITY
RWR74S5R05DSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74S5R05DSB12
Internal Part NumberEIS-RWR74S5R05DSB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR74S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.05
Tolerance±0.5%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74S5R05DSB12
Related LinksRWR74S5, RWR74S5R05DSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74S5R05DSB12 Details Description
Related parts for RWR74S5R05DSB12
DIODE ARRAY SCHOTTKY 40V TO220FN datasheet.pdf
TERM RING NYL 22-18AWG #4 datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 315V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 50W datasheet.pdf
RES 16.9K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 25K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 82K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
MACH SCREW PAN COMB 12-24 500/PK datasheet.pdf
MPAC 5R ST PF HDR datasheet.pdf
QUICKIE datasheet.pdf
CAP CER 100PF 16V X7R 0402 datasheet.pdf