Vishay/Dale RWR74S6190FRB12
RWR74S6190FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR74S6190FRB12
Brief Description
RES 619 OHM 5W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74S6190FRB12.pdf
Availability of RWR74S6190FRB12
QUANTITY
RWR74S6190FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74S6190FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR74S6190FRB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR74S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)619
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74S6190FRB12
Related LinksRWR74S6, RWR74S6190FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74S6190FRB12 Details Description
Related parts for RWR74S6190FRB12
LED 7-SEG .56" RA SNGL GRN CA datasheet.pdf
POSITIONER FOR 608651-1 8-14AWG datasheet.pdf
SPEAKER 8OHM 2W 86DB 70X30.5MM datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
POWER CABLE W/BRAKE 15M datasheet.pdf
CONN HDR .100" SNGL SMD R/A 33PO datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 32POS SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf