Vishay/Dale RWR74S6811FRRSL
RWR74S6811FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR74S6811FRRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 6.81K OHM 5W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74S6811FRRSL.pdf
Availability of RWR74S6811FRRSL
QUANTITY
RWR74S6811FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74S6811FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR74S6811FRRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR74S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.81k
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74S6811FRRSL
Related LinksRWR74S6, RWR74S6811FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74S6811FRRSL Details Description
Related parts for RWR74S6811FRRSL
IC BUS TRANSCEIVER DUAL 24SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 1000PF 10% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
FIXED IND 82NH 400MA 570 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
MODULE DIODE 160A INT-A-PAK datasheet.pdf
DYNAMIC D-4800 TAB HSG 8P WITH H datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 3.1A 32.4 MOHM datasheet.pdf
47UF 50V 8,2X11MM 85C 3000H datasheet.pdf