Vishay/Dale RWR74S6811FRRSL
RWR74S6811FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR74S6811FRRSL
Brief Description
RES 6.81K OHM 5W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74S6811FRRSL.pdf
Availability of RWR74S6811FRRSL
QUANTITY
RWR74S6811FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74S6811FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR74S6811FRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR74S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.81k
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74S6811FRRSL
Related LinksRWR74S6, RWR74S6811FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74S6811FRRSL Details Description
Related parts for RWR74S6811FRRSL
DISPLAY GRAPHIC 12KEY ETH OP6700 datasheet.pdf
MINITEK datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Free Hanging (In-Line) Crimp datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 50KHZ RRO 14WLCSP datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 3.9M OHM 1206 datasheet.pdf
POT 10K OHM 1/2W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
RES CHAS MNT 267 OHM 1% 5W datasheet.pdf
FULLY POTTED LIMIT SWES datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
CONN DSUB 37POS datasheet.pdf