Vishay/Dale RWR74S6R80FRS73
RWR74S6R80FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR74S6R80FRS73
Brief Description
RES 6.8 OHM 5W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74S6R80FRS73.pdf
Availability of RWR74S6R80FRS73
QUANTITY
RWR74S6R80FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74S6R80FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR74S6R80FRS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.8
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74S6R80FRS73
Related LinksRWR74S6, RWR74S6R80FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74S6R80FRS73 Details Description
Related parts for RWR74S6R80FRS73
IC MUX 2:1 LVDC DUAL 3.3V 32MLF datasheet.pdf
CONN FPC 50POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CONN HEADER 120POS W/POSTS SMD datasheet.pdf
RES SMD 392 OHM 1% 1W 2615 datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 800MA 250VAC/VDC datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 25A 80VDC datasheet.pdf
Connector Socket 29 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf