Vishay/Dale RWR74S6R81FRRSL
RWR74S6R81FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR74S6R81FRRSL
Brief Description
RES 6.81 OHM 5W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74S6R81FRRSL.pdf
Availability of RWR74S6R81FRRSL
QUANTITY
RWR74S6R81FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74S6R81FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR74S6R81FRRSL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.81
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74S6R81FRRSL
Related LinksRWR74S6, RWR74S6R81FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74S6R81FRRSL Details Description
Related parts for RWR74S6R81FRRSL
RES 20.5K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS STR .100 GOLD datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 50V Z5U 1812 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
RES 27.4K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 499K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6000K 2SMD datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
RES SMD 5.05K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf