Vishay/Dale RWR74S7001FMRSL
RWR74S7001FMRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR74S7001FMRSL
Brief Description
RES 7K OHM 5W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74S7001FMRSL.pdf
Availability of RWR74S7001FMRSL
QUANTITY
RWR74S7001FMRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74S7001FMRSL
Internal Part NumberEIS-RWR74S7001FMRSL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7k
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74S7001FMRSL
Related LinksRWR74S7, RWR74S7001FMRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74S7001FMRSL Details Description
Related parts for RWR74S7001FMRSL
IC MCU 8BIT 768B OTP 28DIP datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 4X1 10MSOP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CABLE ASSY PWR ENTRY 8 WIRE 180" datasheet.pdf
DISPENSER NEEDLE TIP 16GA 1000PC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 10POS SKT datasheet.pdf
MODULE GSX BOARD FOR RN-171 datasheet.pdf
LED EASYWHT NEU WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
CONN HDR 42POS 2.54MM T/H TIN datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X17.78MM T412 datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 10K OHM 2% RADIAL datasheet.pdf