Vishay/Dale RWR74S88R7FRB12
RWR74S88R7FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR74S88R7FRB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 88.7 OHM 5W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74S88R7FRB12.pdf
Availability of RWR74S88R7FRB12
QUANTITY
RWR74S88R7FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74S88R7FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR74S88R7FRB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR74S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)88.7
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74S88R7FRB12
Related LinksRWR74S8, RWR74S88R7FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74S88R7FRB12 Details Description
Related parts for RWR74S88R7FRB12
CAP FILM 5600PF 20% 3KVDC RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 11.5K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 270 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DIN POWER HDR RA F 2 ROW datasheet.pdf
FUSE HOLDER CARTRIDGE PCB datasheet.pdf
TVS DIODE 324VWM 574VC 1.5KE datasheet.pdf
TVS DIODE 256VWM 414VC SMB datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 8POS DUAL SMD datasheet.pdf
LOW POWER ATTENUATOR 5DB datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 125V datasheet.pdf