Vishay/Dale RWR74S88R7FRB12
RWR74S88R7FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR74S88R7FRB12
Brief Description
RES 88.7 OHM 5W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74S88R7FRB12.pdf
Availability of RWR74S88R7FRB12
QUANTITY
RWR74S88R7FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74S88R7FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR74S88R7FRB12
PackagingBulk
Resistance (Ohms)88.7
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74S88R7FRB12
Related LinksRWR74S8, RWR74S88R7FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74S88R7FRB12 Details Description
Related parts for RWR74S88R7FRB12
DIODE ZENER 7.5V 500MW DO35 datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 225MA 310 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 4PF 16V NP0 01005 datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS W/PIN BOX datasheet.pdf
GRIP MATERIAL 4" SQ BLK 5/PK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
DISPLAY 2DGT ALPHA-NUM YLW 0.56" datasheet.pdf
LED EASYWHT COOL WHT 5000K 2SMD datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
5M CABLE FOR SF4B TO SF-CL1T264T datasheet.pdf
RES NETWORK 2 RES 1K OHM 1505 datasheet.pdf