Vishay/Dale RWR74S8R06FRRSL
RWR74S8R06FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR74S8R06FRRSL
Brief Description
RES 8.06 OHM 5W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74S8R06FRRSL.pdf
Availability of RWR74S8R06FRRSL
QUANTITY
RWR74S8R06FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74S8R06FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR74S8R06FRRSL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.06
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74S8R06FRRSL
Related LinksRWR74S8, RWR74S8R06FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74S8R06FRRSL Details Description
Related parts for RWR74S8R06FRRSL
RES ARRAY 3 RES 470K OHM 6SIP datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRIAC 6DIP datasheet.pdf
SENSOR 300PSI M12-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 150MW EMT3F datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf