Vishay/Dale RWR74S8R06FSB12
RWR74S8R06FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR74S8R06FSB12
Brief Description
RES 8.06 OHM 5W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74S8R06FSB12.pdf
Availability of RWR74S8R06FSB12
QUANTITY
RWR74S8R06FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74S8R06FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR74S8R06FSB12
PackagingBulk
Resistance (Ohms)8.06
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74S8R06FSB12
Related LinksRWR74S8, RWR74S8R06FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74S8R06FSB12 Details Description
Related parts for RWR74S8R06FSB12
CONVERTER DC/DC 5V 100W OUT datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 6.3V 20% 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 545MA 280 MOHM datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 4A 125V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS WALL MNT PINS datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 256KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
USB DUAL PLUG A TO B CORDSET 5M datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
2 XRSV M12 D KOD PCRAIGHT OVERMO datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf