Vishay/Dale RWR74S8R06FSBSL
RWR74S8R06FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR74S8R06FSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 8.06 OHM 5W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74S8R06FSBSL.pdf
Availability of RWR74S8R06FSBSL
QUANTITY
RWR74S8R06FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74S8R06FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR74S8R06FSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR74S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)8.06
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74S8R06FSBSL
Related LinksRWR74S8, RWR74S8R06FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74S8R06FSBSL Details Description
Related parts for RWR74S8R06FSBSL
RES SMD 8.66K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 630V X7R 1210 datasheet.pdf
RELAY CONTACTOR 3PH 50A 240VAC datasheet.pdf
SWITCH ROTARY MINI datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
RES SMD 4.87K OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf
RES 56 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf