Vishay/Dale RWR74S9091FPBSL
RWR74S9091FPBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR74S9091FPBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 9.09K OHM 5W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74S9091FPBSL.pdf
Availability of RWR74S9091FPBSL
QUANTITY
RWR74S9091FPBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74S9091FPBSL
Internal Part NumberEIS-RWR74S9091FPBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR74S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)9.09k
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74S9091FPBSL
Related LinksRWR74S9, RWR74S9091FPBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74S9091FPBSL Details Description
Related parts for RWR74S9091FPBSL
CONN HEADER 12POS .100 R/A SMD datasheet.pdf
TOOL SUREPUNCH PDT 66 REVERSIBLE datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
IC POT DGTL 1TIME PROGR 8-UMAX datasheet.pdf
MODULE MALE 2POS CRIMP datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
FUSE PTC RESETTABLE 8A datasheet.pdf