Vishay/Dale RWR74S9531FRBSL
RWR74S9531FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR74S9531FRBSL
Brief Description
RES 9.53K OHM 5W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74S9531FRBSL.pdf
Availability of RWR74S9531FRBSL
QUANTITY
RWR74S9531FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74S9531FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR74S9531FRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR74S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)9.53k
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74S9531FRBSL
Related LinksRWR74S9, RWR74S9531FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74S9531FRBSL Details Description
Related parts for RWR74S9531FRBSL
FIXED IND 22UH 6.5A 33 MOHM TH datasheet.pdf
IC REG LDO 1.3V 0.15A TSOT23-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 77.8VWM 125VC SMA datasheet.pdf
RES SMD 68K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 35 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
RES 11 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 5.1K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
Connector Receptacle 19 Position 0.100" (2.54mm) Tin-Lead Through Hole datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS WALL MNT PIN datasheet.pdf