Vishay/Dale RWR74SR147FMBSL
RWR74SR147FMBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR74SR147FMBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.147 OHM 5W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74SR147FMBSL.pdf
Availability of RWR74SR147FMBSL
QUANTITY
RWR74SR147FMBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74SR147FMBSL
Internal Part NumberEIS-RWR74SR147FMBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR74S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.147
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74SR147FMBSL
Related LinksRWR74SR, RWR74SR147FMBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74SR147FMBSL Details Description
Related parts for RWR74SR147FMBSL
CAP ALUM 1800UF 20% 63V SNAP datasheet.pdf
CONN TERM POKE-IN MAG-MATE TIN datasheet.pdf
IC ADC 14BIT 200KSPS 10-UMAX datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 1K OHM 10SIP datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RECTIFIER BRIDGE 25A 800V KBPCW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 20VQFN datasheet.pdf
OSC XO 14.7456MHZ CMOS SMD datasheet.pdf