Vishay/Dale RWR74SR147FMBSL
RWR74SR147FMBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR74SR147FMBSL
Brief Description
RES 0.147 OHM 5W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74SR147FMBSL.pdf
Availability of RWR74SR147FMBSL
QUANTITY
RWR74SR147FMBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74SR147FMBSL
Internal Part NumberEIS-RWR74SR147FMBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR74S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.147
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74SR147FMBSL
Related LinksRWR74SR, RWR74SR147FMBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74SR147FMBSL Details Description
Related parts for RWR74SR147FMBSL
RES 6.8K OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CARDEDGE 100POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 6.3V 20% RADIAL datasheet.pdf
RES METAL OX 1W 0.16 OHM 5% AXL datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 16-QFN datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 470K OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
DIODE ZENER 3V 300MW SOT23 datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 10ppm 12pF 200 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
MOD IGBT 1200V 300A POWIR 62 datasheet.pdf
DC/DC CONV POWER MOD 20W datasheet.pdf