Vishay/Dale RWR74SR220FRB12
RWR74SR220FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR74SR220FRB12
Brief Description
RES 0.22 OHM 5W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74SR220FRB12.pdf
Availability of RWR74SR220FRB12
QUANTITY
RWR74SR220FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74SR220FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR74SR220FRB12
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.22
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74SR220FRB12
Related LinksRWR74SR, RWR74SR220FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74SR220FRB12 Details Description
Related parts for RWR74SR220FRB12
RES ARRAY 4 RES 3.9K OHM 2008 datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 2.5A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
LABEL TT POLY WHT 1.50 X 0.50" datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV 2CH DARL 8-DIP GW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 WW datasheet.pdf
RES 17.4K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 43.2 OHM 1% 1/3W 1206 datasheet.pdf
Connector Socket 26 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Header 21 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf