Vishay/Dale RWR74SR383FRBSL
RWR74SR383FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR74SR383FRBSL
Brief Description
RES 0.383 OHM 5W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74SR383FRBSL.pdf
Availability of RWR74SR383FRBSL
QUANTITY
RWR74SR383FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74SR383FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR74SR383FRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR74S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.383
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74SR383FRBSL
Related LinksRWR74SR, RWR74SR383FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74SR383FRBSL Details Description
Related parts for RWR74SR383FRBSL
CONN SHELL,14 PIN,KEYED,FEM,DUAL datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 3.31A 25.9 MOHM datasheet.pdf
IC 1394B OHCI-LYNX CTRLR 144LQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 10W datasheet.pdf
AM2161SC34 SHUT STOP datasheet.pdf
RES 200K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 220PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
RES 1.07K OHM 0.3W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 47A TO-252 datasheet.pdf