Vishay/Dale RWR74SR383FSBSL
RWR74SR383FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR74SR383FSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.383 OHM 5W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74SR383FSBSL.pdf
Availability of RWR74SR383FSBSL
QUANTITY
RWR74SR383FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74SR383FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR74SR383FSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR74S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.383
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74SR383FSBSL
Related LinksRWR74SR, RWR74SR383FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74SR383FSBSL Details Description
Related parts for RWR74SR383FSBSL
CONN FFC HEADER 21POS 2.54MM datasheet.pdf
CONN CFP RCPT HOST BOARD SMD datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 2A 63VDC 1206 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 32LQFP datasheet.pdf
CBL 22POS 0.5MM JMPR TYPE D 7" datasheet.pdf
LED MT SR VERT 17MM 3MM 2LD datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.091" NYLON 5.46MM datasheet.pdf
RES 24.5K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.32K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.12 OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 3.5K OHM 1% 10W datasheet.pdf