Vishay/Dale RWR74SR604FRS73
RWR74SR604FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR74SR604FRS73
Brief Description
RES 0.604 OHM 5W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74SR604FRS73.pdf
Availability of RWR74SR604FRS73
QUANTITY
RWR74SR604FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74SR604FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR74SR604FRS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR74S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.604
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74SR604FRS73
Related LinksRWR74SR, RWR74SR604FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74SR604FRS73 Details Description
Related parts for RWR74SR604FRS73
ICL 40 OHM 20% 2.3A 15MM datasheet.pdf
OSC XO 20.48MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 800MA 260 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 250W datasheet.pdf
RES 750 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
Crystal 6.0000MHz 50ppm 20pF 80 Ohm -20°C - 70°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
SVZ 7.62HP/07/180SFI SN BK BX datasheet.pdf
FLUE GAS ANALYZER W/NO-NOX datasheet.pdf
CONN TNC JACK STR 50OHM SOLDER datasheet.pdf