Vishay/Dale RWR74SR806FRBSL
RWR74SR806FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR74SR806FRBSL
Brief Description
RES 0.806 OHM 5W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74SR806FRBSL.pdf
Availability of RWR74SR806FRBSL
QUANTITY
RWR74SR806FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74SR806FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR74SR806FRBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR74S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.806
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74SR806FRBSL
Related LinksRWR74SR, RWR74SR806FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74SR806FRBSL Details Description
Related parts for RWR74SR806FRBSL
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 16 OHM 5% 1/4W 1210 datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 4.5-9VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
RES 16.9 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 558V 2.5KA DISC 9MM datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 5A datasheet.pdf
16A CORD C19 PLUG-US PLUG 183CM datasheet.pdf