Vishay/Dale RWR74SR806FRS73
RWR74SR806FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR74SR806FRS73
Brief Description
RES 0.806 OHM 5W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74SR806FRS73.pdf
Availability of RWR74SR806FRS73
QUANTITY
RWR74SR806FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74SR806FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR74SR806FRS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR74S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.806
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74SR806FRS73
Related LinksRWR74SR, RWR74SR806FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74SR806FRS73 Details Description
Related parts for RWR74SR806FRS73
TVS DIODE 28VWM 45.4VC SMA datasheet.pdf
RES SMD 3.01K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MPU MPC86XX 1.333GHZ 994BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CAP FILM 30UF 5% 700VDC RAD 4LD datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 10AWG WHITE 250' datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 1.33A 125 MOHM datasheet.pdf