Vishay/Dale RWR74SR909FSBSL
RWR74SR909FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR74SR909FSBSL
Brief Description
RES 0.909 OHM 5W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74SR909FSBSL.pdf
Availability of RWR74SR909FSBSL
QUANTITY
RWR74SR909FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74SR909FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR74SR909FSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR74S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.909
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74SR909FSBSL
Related LinksRWR74SR, RWR74SR909FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74SR909FSBSL Details Description
Related parts for RWR74SR909FSBSL
SWITCH PUSH SPST-NO 0.1A 14V datasheet.pdf
RES SMD 22 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .125 EXTEND datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.3A 6DFN datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 4.7K 400MM PIPE datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 12VIN +/-24VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZA10 M20 datasheet.pdf
PHOTOMOS(MOS FET) RELAY datasheet.pdf
ANTENNA 2G/3G/4G LTE 6 INCH HING datasheet.pdf
BELT HEATERS datasheet.pdf
10 MHz, 20 V/レs, G = 1, 10, 100, 1000 i CMOS㈢ Programmable Gain Instrumentation Amplifier IC datasheet.pdf