Vishay/Dale RWR78N1002BSB12
RWR78N1002BSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR78N1002BSB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 10K OHM 10W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR78N1002BSB12.pdf
Availability of RWR78N1002BSB12
QUANTITY
RWR78N1002BSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR78N1002BSB12
Internal Part NumberEIS-RWR78N1002BSB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR78N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR78N1002BSB12
Related LinksRWR78N1, RWR78N1002BSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR78N1002BSB12 Details Description
Related parts for RWR78N1002BSB12
RES 1G OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 48V datasheet.pdf
RACK CABLE MANAGMNT OPEN ASSMBLY datasheet.pdf
FLEX CABLE - AFG15A/AF15/AFG15A datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 16SO datasheet.pdf
DIODE VAR CAP 30V 20MA SC79 datasheet.pdf
CAP ALUM 68000UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf