Vishay/Dale RWR78N1002BSB12
RWR78N1002BSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR78N1002BSB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 10K OHM 10W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR78N1002BSB12.pdf
Availability of RWR78N1002BSB12
QUANTITY
RWR78N1002BSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR78N1002BSB12
Internal Part NumberEIS-RWR78N1002BSB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR78N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR78N1002BSB12
Related LinksRWR78N1, RWR78N1002BSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR78N1002BSB12 Details Description
Related parts for RWR78N1002BSB12
IC MCU 8BIT 1.75KB OTP 20SSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 200V SCREW datasheet.pdf
RES SMD 47 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CABLE 2COND 18AWG NATURAL 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CONN IDC 20POS 2.54MM 26AWG TIN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 61POS SKT datasheet.pdf
IC CLOCK GENERATOR datasheet.pdf
Connector Socket 22 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 300NH 178MA 11.5 OHM datasheet.pdf
CAP POLYMER 470UF 20% 16V SMD datasheet.pdf