Vishay/Dale RWR78N1101FRRSL
RWR78N1101FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR78N1101FRRSL
Brief Description
RES 1.1K OHM 10W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR78N1101FRRSL.pdf
Availability of RWR78N1101FRRSL
QUANTITY
RWR78N1101FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR78N1101FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR78N1101FRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR78N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR78N1101FRRSL
Related LinksRWR78N1, RWR78N1101FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR78N1101FRRSL Details Description
Related parts for RWR78N1101FRRSL
RES SMD 6.49K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 1.4A SOT363 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
M1000 SIG HDR datasheet.pdf
CAP ALUM 1300UF 25V AXIAL datasheet.pdf
KIT STARTER RL78/L13 E2STUDIO datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 1008W datasheet.pdf