Vishay/Dale RWR78N13R7FRBSL
RWR78N13R7FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR78N13R7FRBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 13.7 OHM 10W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR78N13R7FRBSL.pdf
Availability of RWR78N13R7FRBSL
QUANTITY
RWR78N13R7FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR78N13R7FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR78N13R7FRBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR78N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)13.7
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR78N13R7FRBSL
Related LinksRWR78N1, RWR78N13R7FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR78N13R7FRBSL Details Description
Related parts for RWR78N13R7FRBSL
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
IC FPGA 480 I/O 1136FCBGA datasheet.pdf
CONN HEAD 2MM 14POS GOLD datasheet.pdf
CHOKE COMMON MODE 4700UH datasheet.pdf
LED RED CLEAR 0805 SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CAP CER 270PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
RES 5.36K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SOLID HANDI-CARD, TYHC#E datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf