Vishay/Dale RWR78N1500FRRSL
RWR78N1500FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR78N1500FRRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 150 OHM 10W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR78N1500FRRSL.pdf
Availability of RWR78N1500FRRSL
QUANTITY
RWR78N1500FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR78N1500FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR78N1500FRRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR78N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)150
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR78N1500FRRSL
Related LinksRWR78N1, RWR78N1500FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR78N1500FRRSL Details Description
Related parts for RWR78N1500FRRSL
TERMINAL TURRET TRIPLE .125" L datasheet.pdf
LABEL MOISTURE SENS 3X3 250 ROLL datasheet.pdf
R/A HDR POWERBLADE datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 60KB FLASH 44-TQFP datasheet.pdf
SEALING BOOT FOR SWITCH datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS W/SKT INLINE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .125" datasheet.pdf
CAP CER 68PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 32POS PIN datasheet.pdf