Vishay/Dale RWR78N1R00FRB12
RWR78N1R00FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR78N1R00FRB12
Brief Description
RES 1 OHM 10W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR78N1R00FRB12.pdf
Availability of RWR78N1R00FRB12
QUANTITY
RWR78N1R00FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR78N1R00FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR78N1R00FRB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR78N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR78N1R00FRB12
Related LinksRWR78N1, RWR78N1R00FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR78N1R00FRB12 Details Description
Related parts for RWR78N1R00FRB12
CONN HEADER 23POS .100 R/A SMD datasheet.pdf
MODULE DIODE 135A 480VAC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC VREF SERIES 1.25V 8SOIC datasheet.pdf
CA 62.5/125 DUAL ESCON/ESCON datasheet.pdf
RES SMD 45.3KOHM 0.05% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 90W datasheet.pdf