Vishay/Dale RWR78N25R0FRB12
RWR78N25R0FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR78N25R0FRB12
Brief Description
RES 25 OHM 10W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR78N25R0FRB12.pdf
Availability of RWR78N25R0FRB12
QUANTITY
RWR78N25R0FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR78N25R0FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR78N25R0FRB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR78N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)25
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR78N25R0FRB12
Related LinksRWR78N2, RWR78N25R0FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR78N25R0FRB12 Details Description
Related parts for RWR78N25R0FRB12
RES SMD 430K OHM 5% 1/10W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 37.4 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 WW datasheet.pdf
MCU 8BIT 60KB FLASH FLSCR 64LQFP datasheet.pdf
ENCODER LINE DRIVER 3CH 2MM datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 500MA TUMD2 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf