Vishay/Dale RWR78N25R0FSB12
RWR78N25R0FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR78N25R0FSB12
Brief Description
RES 25 OHM 10W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR78N25R0FSB12.pdf
Availability of RWR78N25R0FSB12
QUANTITY
RWR78N25R0FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR78N25R0FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR78N25R0FSB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR78N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)25
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR78N25R0FSB12
Related LinksRWR78N2, RWR78N25R0FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR78N25R0FSB12 Details Description
Related parts for RWR78N25R0FSB12
IC RCVR ECL/PECL QUAD DFF 20SOIC datasheet.pdf
RES SMD 2.2K OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
RES 113K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
SENSOR PRESSURE 100KPA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .125" datasheet.pdf
VARISTOR 420V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 60W datasheet.pdf