Vishay/Dale RWR78N2741FRBSL
RWR78N2741FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR78N2741FRBSL
Brief Description
RES 2.74K OHM 10W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR78N2741FRBSL.pdf
Availability of RWR78N2741FRBSL
QUANTITY
RWR78N2741FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR78N2741FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR78N2741FRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR78N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.74k
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR78N2741FRBSL
Related LinksRWR78N2, RWR78N2741FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR78N2741FRBSL Details Description
Related parts for RWR78N2741FRBSL
CAP CER 120PF 100V NP0 1812 datasheet.pdf
IC PWM BOOST FLYBACK CM 8SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS W/PIN INLINE datasheet.pdf
PANEL STEEL 28.2X18.2" WHT datasheet.pdf
OSC MEMS 30.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RACK FRAME datasheet.pdf
CONN HEADER 51POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf
IC DAC 10BIT datasheet.pdf
OSC 150MHZ SMD datasheet.pdf