Vishay/Dale RWR78N31R6FRRSL
RWR78N31R6FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR78N31R6FRRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 31.6 OHM 10W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR78N31R6FRRSL.pdf
Availability of RWR78N31R6FRRSL
QUANTITY
RWR78N31R6FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR78N31R6FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR78N31R6FRRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR78N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)31.6
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR78N31R6FRRSL
Related LinksRWR78N3, RWR78N31R6FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR78N31R6FRRSL Details Description
Related parts for RWR78N31R6FRRSL
CONN HEADER .100 DUAL STR 34POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .125 SQ WW datasheet.pdf
CONV DC-DC 48VIN 30A 3.3V SMD datasheet.pdf
RELAY SSR LOWVOL DIS 11.5V 80A datasheet.pdf
INCAN T3-1/4 MINI BAYONET 10PK datasheet.pdf
RES 174 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 4.02 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 20K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 133K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 68MH 78MA 6.47 OHM TH datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 5A 200V TO-263AB datasheet.pdf