Vishay/Dale RWR78N3R01FSB12
RWR78N3R01FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR78N3R01FSB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.01 OHM 10W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR78N3R01FSB12.pdf
Availability of RWR78N3R01FSB12
QUANTITY
RWR78N3R01FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR78N3R01FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR78N3R01FSB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR78N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.01
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR78N3R01FSB12
Related LinksRWR78N3, RWR78N3R01FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR78N3R01FSB12 Details Description
Related parts for RWR78N3R01FSB12
POST FOR SLIDE LOCKS datasheet.pdf
HORIZ SHORT PART 22-3/4 X 12-5/8 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 121K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 11K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 24VC SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.3K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DIODE ZENER 6V 5W T18 datasheet.pdf
SENSOR HALL EFFECT ROTARY datasheet.pdf
CRYSTAL 30.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf