Vishay/Dale RWR78N43R2FRB12
RWR78N43R2FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR78N43R2FRB12
Brief Description
RES 43.2 OHM 10W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR78N43R2FRB12.pdf
Availability of RWR78N43R2FRB12
QUANTITY
RWR78N43R2FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR78N43R2FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR78N43R2FRB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR78N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)43.2
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR78N43R2FRB12
Related LinksRWR78N4, RWR78N43R2FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR78N43R2FRB12 Details Description
Related parts for RWR78N43R2FRB12
TERM BLOCK FEED-THRU GRAY datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.1A TSOT23-5 datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
IND COM MODE ARRAY 300 OHM 2LINE datasheet.pdf
RES 4.3K OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
ANT TWO-WAY VHF 150-160MHZ SM datasheet.pdf
POT 10K OHM 1/5W CARBON LINEAR datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS PNL MNT PIN datasheet.pdf