Vishay/Dale RWR78N48R7FRS73
RWR78N48R7FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR78N48R7FRS73
Brief Description
RES 48.7 OHM 10W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR78N48R7FRS73.pdf
Availability of RWR78N48R7FRS73
QUANTITY
RWR78N48R7FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR78N48R7FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR78N48R7FRS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR78N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)48.7
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR78N48R7FRS73
Related LinksRWR78N4, RWR78N48R7FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR78N48R7FRS73 Details Description
Related parts for RWR78N48R7FRS73
IC OPAMP GP 1.5MHZ TO99-8 datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK SCREW MNT 7/16 datasheet.pdf
RELAY REED DPDT 250MA 24V datasheet.pdf
TXRX ASDL TELECOM datasheet.pdf
BOARD EVALUATION FOR AD746 datasheet.pdf
RES SMD 3.74KOHM 0.5% 1/32W 0201 datasheet.pdf
OSC MEMS 68.695MHZ H/LV-CMOS SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS .125" datasheet.pdf