Vishay/Dale RWR78N4R53FSBSL
RWR78N4R53FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR78N4R53FSBSL
Brief Description
RES 4.53 OHM 10W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR78N4R53FSBSL.pdf
Availability of RWR78N4R53FSBSL
QUANTITY
RWR78N4R53FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR78N4R53FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR78N4R53FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR78N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.53
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR78N4R53FSBSL
Related LinksRWR78N4, RWR78N4R53FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR78N4R53FSBSL Details Description
Related parts for RWR78N4R53FSBSL
CONN HEADER 44POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
CAP ALUM 124UF 165V QC TERM datasheet.pdf
IGBT TRENCH SGL SWITCH 1700V D4 datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 108BGA datasheet.pdf
L37-3 SHEET 640X320X0.5MM W/ADH datasheet.pdf
CONN PLUG 53POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
PWR SUP 1000W TH datasheet.pdf