Vishay/Dale RWR78N56R2FSBSL
RWR78N56R2FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR78N56R2FSBSL
Brief Description
RES 56.2 OHM 10W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR78N56R2FSBSL.pdf
Availability of RWR78N56R2FSBSL
QUANTITY
RWR78N56R2FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR78N56R2FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR78N56R2FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR78N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)56.2
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR78N56R2FSBSL
Related LinksRWR78N5, RWR78N56R2FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR78N56R2FSBSL Details Description
Related parts for RWR78N56R2FSBSL
IC REG LDO 10V 0.1A TO92-3 datasheet.pdf
RES SMD 1.8 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 732 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 22.1K OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
RES 845K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 24.3 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 866K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 32POS PIN datasheet.pdf
REED SENSOR W/INTEGRAL FLOAT datasheet.pdf
RES SMD 158K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf