Vishay/Dale RWR78N5R11FSBSL
RWR78N5R11FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR78N5R11FSBSL
Brief Description
RES 5.11 OHM 10W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR78N5R11FSBSL.pdf
Availability of RWR78N5R11FSBSL
QUANTITY
RWR78N5R11FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR78N5R11FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR78N5R11FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR78N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.11
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR78N5R11FSBSL
Related LinksRWR78N5, RWR78N5R11FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR78N5R11FSBSL Details Description
Related parts for RWR78N5R11FSBSL
CORD 3COND BLK M/F SWISS 2.5M datasheet.pdf
RES SMD 84.5K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 8 POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 56 OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
MINIFITJRPLG W/EARS DR 12POS datasheet.pdf