Vishay/Dale RWR78N7320FRS73
RWR78N7320FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR78N7320FRS73
Brief Description
RES 732 OHM 10W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR78N7320FRS73.pdf
Availability of RWR78N7320FRS73
QUANTITY
RWR78N7320FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR78N7320FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR78N7320FRS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR78N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)732
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR78N7320FRS73
Related LinksRWR78N7, RWR78N7320FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR78N7320FRS73 Details Description
Related parts for RWR78N7320FRS73
IC EEPROM 1KBIT 400KHZ 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 300K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 1.3V SC-82AB datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 1A 277VAC RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.1 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
IC FPGA 113 I/O 144TQFP datasheet.pdf
RES 243K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf