Vishay/Dale RWR78N75R0FRB12
RWR78N75R0FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR78N75R0FRB12
Brief Description
RES 75 OHM 10W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR78N75R0FRB12.pdf
Availability of RWR78N75R0FRB12
QUANTITY
RWR78N75R0FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR78N75R0FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR78N75R0FRB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR78N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)75
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR78N75R0FRB12
Related LinksRWR78N7, RWR78N75R0FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR78N75R0FRB12 Details Description
Related parts for RWR78N75R0FRB12
IC MICROMANAGER 10% 16-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 0.82 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
OPTOISO 5KV 2CH TRANSISTOR 8SMD datasheet.pdf
CAP CER 470PF 3KV X7R 2225 datasheet.pdf
Connector Receptacle 36 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 125MSPS SGL 48-QFN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 9POS STRGHT PINS datasheet.pdf
IC VOLT COMPARATOR QUAD 16VFQFPN datasheet.pdf
RES 21 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CORD 4POS FMALE/MALE 3M 18AWG datasheet.pdf