Vishay/Dale RWR78N7R50FMB12
RWR78N7R50FMB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR78N7R50FMB12
Brief Description
RES 7.5 OHM 10W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR78N7R50FMB12.pdf
Availability of RWR78N7R50FMB12
QUANTITY
RWR78N7R50FMB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR78N7R50FMB12
Internal Part NumberEIS-RWR78N7R50FMB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR78N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)7.5
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR78N7R50FMB12
Related LinksRWR78N7, RWR78N7R50FMB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR78N7R50FMB12 Details Description
Related parts for RWR78N7R50FMB12
DF CTT TERM SGP ON STRIP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 128POS WALL MT SKT datasheet.pdf
TVS DIODE 36VWM 58.1VC DO218AB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 26POS SKT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 5% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT POLY 25UF 100V AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 16POS PIN datasheet.pdf