Vishay/Dale RWR78NR100FRB12
RWR78NR100FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR78NR100FRB12
Brief Description
RES 0.1 OHM 10W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR78NR100FRB12.pdf
Availability of RWR78NR100FRB12
QUANTITY
RWR78NR100FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR78NR100FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR78NR100FRB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR78N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.1
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR78NR100FRB12
Related LinksRWR78NR, RWR78NR100FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR78NR100FRB12 Details Description
Related parts for RWR78NR100FRB12
RES SMD 820K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
LED RED CLEAR 4MM OVAL T/H datasheet.pdf
FIXED IND 12NH 300MA 500 MOHM datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 10V 20% 2917 datasheet.pdf
RES 3.83K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 880MA 230 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf
DIE SET W. LOCATOR F. HV SHIELDE datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 1A datasheet.pdf