Vishay/Dale RWR78S1000FRRSL
RWR78S1000FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR78S1000FRRSL
Brief Description
RES 100 OHM 10W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR78S1000FRRSL.pdf
Availability of RWR78S1000FRRSL
QUANTITY
RWR78S1000FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR78S1000FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR78S1000FRRSL
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR78S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR78S1000FRRSL
Related LinksRWR78S1, RWR78S1000FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR78S1000FRRSL Details Description
Related parts for RWR78S1000FRRSL
TERM BLOCK HDR 5POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS 3.5MM datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 21POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
RES 19.3K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.5M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT BOX MNT 16POS PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS .050" R/A PCB datasheet.pdf
Connector Socket 84 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CRIMPFOX TOOL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM R-TAB datasheet.pdf
OSC VCTCXO 149.875MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf