Vishay/Dale RWR78S1000FRRSL
RWR78S1000FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR78S1000FRRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 100 OHM 10W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR78S1000FRRSL.pdf
Availability of RWR78S1000FRRSL
QUANTITY
RWR78S1000FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR78S1000FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR78S1000FRRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR78S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR78S1000FRRSL
Related LinksRWR78S1, RWR78S1000FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR78S1000FRRSL Details Description
Related parts for RWR78S1000FRRSL
MOSFET N-CH 30V 16A 8SOIC datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 80POS 1MM datasheet.pdf
SENSOR 200PSI M12-1.0 6G .5-4.5V datasheet.pdf
CCTV FLEX 16" RISE KNOB SET datasheet.pdf
CONN ONE PC INTERFACE 10POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
RES 4.64K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
SENSOR 12CH 20MM P-P NPN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE PIN datasheet.pdf
OSC TCXO 19.2MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf