Vishay/Dale RWR78S1002FSRSL
RWR78S1002FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR78S1002FSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 10K OHM 10W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR78S1002FSRSL.pdf
Availability of RWR78S1002FSRSL
QUANTITY
RWR78S1002FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR78S1002FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR78S1002FSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR78S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR78S1002FSRSL
Related LinksRWR78S1, RWR78S1002FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR78S1002FSRSL Details Description
Related parts for RWR78S1002FSRSL
CONN HEADER 9POS .100 VERT GOLD datasheet.pdf
CONN RECEPT 7POS 28AWG MTA100 datasheet.pdf
RES SMD 40.2 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
HDR STR DR.100 DP SMT TB datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 5.0MM 11POS PCB datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 6A 8-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 52POS .050" STR PCB datasheet.pdf
IC REG BUCK BST INV 0.5A 16MSOP datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf