Vishay/Dale RWR78S10R0DRB12
RWR78S10R0DRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR78S10R0DRB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 10 OHM 10W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR78S10R0DRB12.pdf
Availability of RWR78S10R0DRB12
QUANTITY
RWR78S10R0DRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR78S10R0DRB12
Internal Part NumberEIS-RWR78S10R0DRB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR78S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10
Tolerance±0.5%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR78S10R0DRB12
Related LinksRWR78S1, RWR78S10R0DRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR78S10R0DRB12 Details Description
Related parts for RWR78S10R0DRB12
CONN SPADE 10-12 AWG #6 YEL PIDG datasheet.pdf
IC BUFFER PCIE 3.3V 72-VFQFPN datasheet.pdf
156 POS ZERO ENTRY CONN datasheet.pdf
LABEL ID PRODUCT datasheet.pdf
LED CBI 5MM GREEN DIFF RA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
RES 39.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 5% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
DUBOX datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
IC MOSFET DVR RF 30A HI DCB datasheet.pdf